4 Ekim 2014 Cumartesi

Edep

Posted by Özlem Karadeniz on 10:15 with 12 comments

Ne kadar güzel adetler bunlar bir hadisi şerifte şöyle buyurdu Sevgili Peygamber (sav) "ibadet cennete, edep Allah'a götürür." Osmanlıda edebin zirvesini yaşamışlar şu güzel adetlere bir bakar mısınız!

Pencerenin önünde sarı çiçek varsa ' Bu evde hasta var .. Evin önünde hatta bu sokakta gürültü yapma .. ' anlamına gelirdi ..

Pencerenin önünde kırmızı çiçek varsa ' Bu evde gelinlik çağına gelmiş , bekar kız var .. Evin önünden geçerken konuşmalarına dikkat et ve küfür etme .. ' anlamına geliyordu ..

Kız istemeye gelindiğinde damat adayının namaz kılıp kullandığını anlamak için pantolonunun ' diz izine ' bakılırdı ..

Kahvenin yanında su gelirdi .. Şayet misafir toksa önce kahveyi alır , açsa suyu alırdı .. Ona göre ya yemek sofrası hazırlanır ya meyva ikram edilirdi ..

Kapıların üstünde iki tokmak olurdu .. Biri kalın biri ince .. Gelen bayansa kapıyı ince tokmakla vururdu .. Evin hanımı kapıyı ev haliyle bile açardı .. Erkekse kalın tokmakla kapıyı vururdu .. Evin hanımı kapıyı ya örtünüp açar ya da Bi mahremi ( kocası vs .. ) açardı ..

Peygamber efendimiz ( S.A.V. ) ' in 63 yaşında vefatından sebep , 63 yaşını geçmiş büyüklerimiz yaşları sorulduğunda ' Haddi aştık ' derlerdi .. 

Yolda küçük büyüğünün önünden yürüyemezdi ..

Cuma namazına esnaf - ki kuyumcular da dahil - kapıya kilit vurmadan giderlerdi ..

Fitre zekat Ramazandan önce Şabanda verilirdi .. Fakir fukara Ramazana erzaksız girmesin diye ..

Esnaf Ramazan ayında toplanıp gerçek bir ihtiyaç sahibinin ' borç defterini ' kapatırdı ..

Beyler , konuştukları veya gözleri kaydıkları hanımlarla buluşmaya gidince hediye olarak ' ayna ' alırdı .. Ki bunun anlamı : ' Sana senden daha güzel verebilecek bir hediye yok .. ' demekti ..

Lokman Hekim'in de dediği gibi
"-Edebi edepsizlerden öğrendim. Şöyle ki, onlar insanların hoşuna gitmeyecek bir şey yaptıklarında ben onlar gibi yapmamaya çalıştım."

Yani bizler o kadar edepsizlerin içinde yaşıyoruz ama hala edepli olmayı öğrenemedik..

Allah'ım edepte bir model olacak kadar mükemmel olmayı nasip etsin.. amiin..

Özlem Karadeniz
Tepkiler:

12 yorum:

 1. Gerçekten osmanlının edebi, zerafeti öyle güzelmiş ki kendi durumumuza baktıkça biz mi gittikçe hayvanlaşıyoruz, yoksa onlar insanüstü varlıklar mıydı merak ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatlarının merkezinde Allah inancını bir taç misali aşk ile hizmete dönüştürmeyi başarmışlar.. Tüm dünyanın milletlerinin kültürlerini dillerini yok etmemişler islamlaştırıp yine hizmete dönüştürmüşler bence..

   Sil
 2. amin inşaAllah.. Çok güzel bir posttu çok akıcıydı çok beğendim kısaca :) Ne güzel ne doğru noktalar . Haddi aştık cümlesi de ne kadar iç sızlatıcı aslında ve ben ilk defa duydum bunu sizden. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler aslında uzundu ama özetlemek zorunda kaldım maalesef uzun yazılar okunmuyor.. faydalı oldumsa ne mutlu bana :)

   Sil
 3. uffff ya çok haklısın yineeee.

  YanıtlaSil
 4. Ne can sıkıcı bir durum. Hepimiz edepten, hayadan yoksun muyuz ne? Yoksa bu modern anlayışın içinde edebimizle hayamızla yükselmeye çalışan müslümanlar mıyız?
  Çok güzel noktalara değinmişsin abla. Hani gerçekten de haddi aştık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen haddi aştık Allah edep cümlemize versin gani gani..

   Sil
 5. Teşekkürler
  http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler
  http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler duadualar.blogspot.com

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...