17 Ocak 2015 Cumartesi

Çocuklarda mahremiyet eğitim..

Posted by Özlem Karadeniz on 14:54 with 7 comments
Netten alıntıdır maşaAllah deyin çok tatlı =)

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir

Videoyu mutlaka izleyin çok önemli ve çocuklarınızla mutlaka konuşun..

Günümüzde güvenilecek hiç kimse yok annelerin dışında.. tabi istisnalar da var. Öyle haberler izliyoruz ki kendi çocuğuna tecavüz eden babalar, yeğenine tecavüz eden satan dayılar amcalar aynı şekilde kardeşlerde...

Peki bizim ne yapmamız gerekiyor ben önce okul olarak çocukları nasıl eğitmeliyiz onu düşünerek öğrencilerimle yapmış olduğum sohbeti sizlerle paylaşmak istedim.


"Çocuklar bizleri annelerimiz yıkıyor değil mi sakın başkalarına vücudumuzu göstermiyoruz tamam mı.. eğer bizi başkası yıkamak isterse annemizin izni gerekiyor. Eğer başkası yıkıyorsa iç çamaşırımızı çıkarmadan yıkayabilir."

(Maalesef çocuğu ile yıkanan babalar var ve baba iç çamaşır giymeden beraber yıkandıklarını biliyoruz çocuk öğretmenine soruyor babasında gördüklerini..  )

"Bizler okulda, evde veya herhangi bir yerdeyken tuvalete gittiğimizde sakın arkadaşlarınızın yanında  veya yabancıların yanında vücudumuzu açıp göstermiyoruz.. (Çocuklar pür dikkat dinliyorlar kimseden ses çıkmadı.)
Bizleri annemizden başka hiç kimse abimiz ablamız bir başkası görmek isterse çamaşırımızı indirmek isterse hemen kendimizi koruyoruz ve annemize söylüyoruz.. "
Yani tuvaletimizi yaparken mutlaka yanlız olmalıyız hiç kimse yanımızda olmamalı..


Bir velimiz bana "akşam oğlum babası banyoda dişini fırçalarken yanında tuvaletini yapmadı çıkmasını bekledi babasının çok hoşuna gitti kendisini bu şekilde koruması.." bu konuşmazın özeti sadece..

Annelerin çocukları terlediği zaman çamaşırlarını hiç kimsenin görmediği bir yerde değiştirmeleri gerekir ki çocukta kendini koruma duygusu ve mahremiyet duygusu oluşsun..

Ben çocuklarda mahremiyet eğitimine banyo ve tuvaletten başladım ve sizlerle paylaşmaya da devam edeceğim inşaAllah..

Annelerden ricam çocuklarına mahremiyet eğitimi versinler onlarla konuşsunlar kimlerden sakınacağını ne gibi hareketlerin kendilerine zarar vereceğini anlatsınlar bizi anlıyorlar ama biz onları anlamıyoruz anlamaya çalışıyoruz..

Sizlerin de fikir ve görüşlerinize açığım sonuç olarak çocukların eğitiminde kullanıyorum.

Çocuklarımızı kendisine güvenen edepli ve imanlı insanlar olarak yetiştirebilmek dileğiyle sevgi ve muhabbetle kalın..

Özlem KaradenizTepkiler:

7 yorum:

 1. https://www.youtube.com/watch?v=S4x40UVhC20 Hint oyuncusu Aamir Khan'ın çocuklarla yaptığı bir program sizin gibi o da çok güzel anlatmış...İzlemenizi tavsiye ettiğim için paylaşmak istedim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size ne kadar teşekkür etsem azdır yarın öğrencilerimle aynı sohpet ortamını oluşturacağımdan emin olabilirsiniz.. Allah Razı olsun. :)

   Sil
 2. ay valla maşallaaaah yaaaaa :)

  YanıtlaSil
 3. Ya hem kız çocukları koltuğun altını başka birine gosterirse ar damarı catlarmis. Var mı böyle bir şey.?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk defa duyuyorum.. ar damarının nasıl çatlayacağını anlamak kolay mahremiyetimize dikkat etmez, birde içimizi vicdanımızı acıtacak şeyler yaptığımız zaman ar damarımızı çatladı demektir.. Allah muhafaza..

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...