6 Ekim 2015 Salı

Twitter’da Mention nedir? Mention nasıl atılır ?

Posted by Özlem Karadeniz on 10:35 with No comments

Twitter kullanıcıları için bilinmesi gereken bi detay arkadaşlar okuyalım, uygulayalım öğrenmenin yaşı yok, teşekkürleri bekliyorum   =))))

Twitter’da Mention nedir? Mention nasıl atılır ?


Türkçe’deki karşılığı bahsetmek olan mention kelimesini Twitter’da birisini etiketlemek istediğimizde kullanırız. Mention’un işareti @ ‘tir. Twitter’da mention kullanımını iki şekilde uygulayabiliriz.
Mention, Menşın diye okunur. (menşın kelimesinin içerisindeki N harfini yarım yutarak okunur, normalde çıkan ses meşınolarak da çıkabilir.)
Birinci yöntem: Timeline dediğimiz ana sayfada herkes tarafından gözükmesini istemiyorsak, mention’u en başa yazmalıyız.
Örnek: @emreozmen87 kanka iş çıkışı metronun orada ol. Bekletme la
Örnek2: @f_kaan_b evlenme teklifi etmek öyle kolay değilmiş dimi

Dipçe: Yukarıdaki şekilde mentionu başa koyup tweet atarsanız, sizi takip eden kişilerin anasayfasında(timeline) gözükmez. Fakat hem sizi takip eden hem de mentionladığınız kişiyi takip eden bir kullanıcı var ise o zaman ana sayfasında gözükür. Diğer durumlar bu konuşma anasayfaya düşmez. Sadece sizin profilinizde gözükür.İkinci yöntem: Mention’u ortaya veya sona yazarak bütün takipçilerinizin bu tweeti görmesini sağlayabilirsiniz.
Örnek: Ne @KivancTatlitug senin olacak Ne @AdrianaLima benim. Gel yastık yapayım göbeğimi sana.
Örnek2: Gezi Parkı olayları dolayısıyla etkinlikleri iptal eden @BeyogluHayal cansın!

Dipçe: Yukarıdaki mentionlu tweetler attığınız normal tweet gibi gözükür ve anasayfaya düşer. Kurumsal hesapların twitter adreslerine mention atacağınız zaman şikayet/öneri veya tebrik gibi, ikinci yöntemi kullanmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca olumlu bir tweet attığınızda sizi Retweet yapabilir ve sizinle aynı düşünceye sahip diğer twitter kullanıcıları sizi takip edebilir.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...